Vítej poutníku

Daraijin Blog

Říjen 2014

Loňská oslava Samhainu

30. října 2014 v 13:15 | Daraija |  Magický deník
Probírám si tak fotky v počítači a narazím na tuhle a zrovna se i tématicky hodí k dnešnímu dni!
Loni jsme s rodinou slavily Dušičky tak trochu po mém, tedy samhainovsky.

Upekla jsem Samhainové mufiny, s dýňovou příchutí, do kterých jsem tradičně zapekla ochranné symboly. Ozdobila jsem jídelní stůl ale oltář a přiravila trochu samhainové zábavy.

Krom tradičního výkladu karet, který jsme pojali netradičně, jseme si s mamčou vyrobyly vonný olej a poté jsme všichni psaly dopis pro naše zesnulé blízké. Každý si zvolil komu chce psát, dopis se pak spálil a jeho popel se nasypal na dno sklenice, ve které jsme zapálili svíčku a umístili ji za okno.


Malování červenou řepou

22. října 2014 v 13:53 | Daraija |  Magický deník
Jednou jsem si tak listovala svou Knihou stínů (tedy tato verze je spíš sešit, který jsem kdysi dávno jako knihu používala) a narazila jsem na recept na magický inkoust. A to bych nebyla já, abych se do jeho výroby nepustila. Odjakživa mě fascinovala představa, že budu moci na dřevo a kameny malovat přírodními barvami. A tak jsem se dala do práce...
Jenže onen recept byl tak obecný, že se to rázem změnilo v experiment a improvizaci typu "tak a co teď s tím". Zvolila jsem jako zdroj barvy červenou řepu, což nevím, jestli byl dobrý nebo špatný nápad, žádnou jinou rostlinku jsem ještě použít nezkoušela. Když pominu celý proces výroby, (který jsem mimochodem natáčela s optimismem, že vnikne návod na inkoust, který nevznikl) kdy jsem řepu nejprve mixovala, vařila a poté i dusila několik hodin a docílila jsem krom zoufalství mírné otravy z řepového smradu, byl můj experiment úspěšný.
Tedy inkoust mi nevznikl, to zas ne. Ale ta kaše, kterou jsem všemi způsoby mučila, nakonec sloužila jako zdroj barvy. A tak jsem se dala do malování, které bylo prostě skvělé! Vyžadovalo hodně trpělivosti, protože řepa prostě není aryl, a především přemýšlení, protože jak jednou někam řepu máznete, už to nejde vzít zpátky!! (ze dřeva ano, pokud budete rychlí, dá se vydrhnout trochou vody, ale i tak nechá narůžovělou stopu). Celý proces malování pro mě byl meditací a už se těším, až si ho zopakuji. Tentokrát už budu o něco chytřejší.
A jak tedy vlastně řepou malovat? No, řeknu vám pár svých poznatků, které jsem vyzkoumala.
  • řepu je třeba uvařit a posléze rozmixovat (teoreticky by to mělo být lepší než můj obrácený postup), přidala jsem do ní trochu vody a lžíci oleje (jestli to bez nich jde, nebo ne, nemám odzkoušené)
  • k malování potřebujete kulatý štětec (plochým to nejde) nejlépe nulku nebo jedničku, na větším se vám stejně tolik barviva neudrží a tahy jsou velmi roztřepené
  • vyhraďte si dostatek času jak na výrobu, tak na malování, i jednoduchý symbol vám dá dost zabrat, štětec je třeba na každý tak znovu namáčet.
  • připravte si ubrousek, kam budete otírat ze štětce kousky dužiny, dělaly by vám při malování neplechu, nesundávejte je rukou, jinak si budete matlat malbu.
A na co lze řepou malovat? Zkoušela jsem tři materiály, čtvrtý mám v plánu příště otestovat.
  • kámen - řepa na něm drží, ale déle schne (hodinu), červený pigment se jeví jako černý. Pozor nejde obrázek nijak upravovat, pokud uděláte chybu, snad jen zamalováním. Obrázek vypadá dobře jen den, pak se rozpíjí a jeho kontury mizí úplně, zůstane rozmazaná silueta. I jednoduché symboly se rozmažou. Malbu na kameny tedy nedoporučuji. (Runy tedy nebudou...)
  • dřevo - pokud není lakované a je hladké, drží na něm barvivo dobře, malování je celkem snadné a barva povětšinou zůstává červená (možná s mírným nádechem do hněda). Jediným problémem je dlouhé zasychání, ačkoli barva se přestane obtiskovat hodně brzo, ještě týden po namalování je okraj barvy mokrý. I tady pozoruju rozpíjení, ale zdaleka není v takovém rozsahu jako u kamene (což je zvláštní), uvidíme, jak to bude vypadat, až vyschne všechna voda....
  • papír- zkoušela jsem to jen, jestli řepa vážně barví, ale zatím se zdá, že je to ten nejlepší materiál na malování. Barvivo je jasně červené, po třech dnech dokonale vyschlé a barva stále drží a ani nebledne! Jen je třeba počítat s tím, že se papír při malování dost kroutí a větší obrázek, by asi chtělo malovat postupně, aby se papír nezačal trhat. Jakékoli zvlnění papíru při schnutí mizí i bez zatížení. Malování na papír je velmi vhodné.
  • látka - je tím čtvrtým materiálem, který jsem zatím nezkoušela, ale předpokládám, že by to snad mělo jít. Hned jak bude čas, chuť a řepa, otestuji jestli půjde na látku přímo malovat a také jak půjde obarvit (polemizuji s tím, že bych si provázky na uzlovou magii obarvila přírodně) Tak uvidíme...
Upozornění na konec: Malbu na jakýkoli materiál je třeba chránit před kontaktem s vodou! Voda malbu značně poškozuje, i když ji nedokáže úplně smýt, obrázek by zničila! (proto bude malba na látku použitelná jen u věcí, které nehodláte prát, například ty provázky)

Na závěr ukázka mého tvoření. Tady vidíte malbu na dřevo. (všimněte si, jak jsou okraje barvy mokré, objevily se až nedávno, jak barva vysychá rozpíjí se zbylá voda do okolí)

Živlový draci

15. října 2014 v 12:55 | Daraija |  Magický deník
Před časem jsem začala pracovat s dračími energiemi, pořád ještě si s nimi tak úplně nerozumím a musím se ještě naučit jak s nimi zacházet. Jako pomůcku jsem si pro začátek vytvořila na dřívka obrázky každého z živlových draků, abych se na ně mohla lépe napojovat. Při jednoduchém rituálu jsem ji pomocí dračích energií aktivovala.


Kolekce mandal

12. října 2014 v 22:50 | Daraija |  Mé mandaly
Nastřádala jsem už několik mandal, které jsem sama vymyslela i namalovala a tak vám je dnes ukážu.

Stromová bohyně

7. října 2014 v 15:45 | Daraija |  Obrazy a malúbky
Opět jsem se chopila velkého plátna a suchých pastelů a namalovala obraz. Inspirace přišla zčista jasna, tedy vlastně právě naopak, venku byla mlha a to jak se vlnila kolem větví stromů ve mě vyvolalo obraz stromové bohyně, jako dárkyně života. Malovala jsem ji pět hodin a tady je výsledek...